Lampa wisząca czy podłogowa? Porównujemy!
Zarówno lampy wiszące, jak i podłogowe to konstrukcje, które na dobre zagościły w naszych wnętrzach. Sprawdzają się jako oświetlenie główne, a przy tym nie brakuje propozycji designerskich i wyjątkowo estetycznych, łatwych do wkomponowania w dowolną aranżację. Porównujemy zalety i wady oraz możliwości zastosowania lamp wiszących i podłogowych. Którą z nich ostatecznie warto wybrać?
Klasyczna lampa wisząca – do każdego pomieszczenia
Klasyczne lampy wiszące montowane na suficie nadają się do zastosowania w dowolnym pomieszczeniu. Nie są to czasy, kiedy na sufitach królowały obszerne i niekiedy mało funkcjonalne żyrandole. Obecne lampy wiszące mogą być bogato zdobione i dużych rozmiarów, aby rozświetlić przestronny, ogromny salon, lub minimalistyczne, proste i na regulowanych linkach, dzięki czemu sprawdzają się w pomieszczeniach niewielkich oraz o nietypowej wysokości.
Takim konstrukcjom nie można odebrać uniwersalności. Znajdujemy dla nich bowiem miejsce w salonie, sypialni, pokoju dziecięcym, przedpokoju, garderobie, domowym biurze, kuchni czy nawet łazience. Doskonale spełniają swoje funkcje. Co z wadami? Trudno znaleźć jakiekolwiek minusy, bo wybór jest na tyle duży, że każdego są one w stanie zadowolić. Wystarczy spojrzeć na ofertę, którą posiada sklep Azzardo.
Lampa podłogowa – mobilna i wielofunkcyjna
Co z lampami podłogowymi? To szczególna konstrukcja oświetlenia. Ich atutem jest to, że sprawdzają się w różnych rolach. Mogą być oświetleniem głównym, dodatkowym, dekoracyjnym lub łączyć wszystkie te funkcje.
Z minusów na pewno trzeba wymienić fakt, że ustawia się je na podłodze, a to oznacza konieczność zarezerwowania fragmentu przestrzeni. Ponownie mamy jednak tak dużą ofertę lamp podłogowych, także tych dość minimalistycznych i zajmujących niewiele miejsca na podłodze, że z powodzeniem taką konstrukcję można zastosować w ograniczonych metrażem pomieszczeniach. Porad, jak wybierać poszczególne typy oświetlenia warto szukać na stronie HomeIdeas.
Mobilność lampy podłogowej to jej największy atut. Wystarczy zmienić miejsce położenia, aby zyskać na odmienionej aranżacji, bez zbędnych wydatków. Z kolei ci użytkownicy, którzy liczą na uzyskanie niemalże nowej lampy, ale bez ponoszenia dużych kosztów, mogą postawić na wymianę klosza, zastosowanie kolorowego światła, co daje bardzo ciekawe efekty wizualne.
Którą lampę wybrać?
Ostateczny wybór lampy powinien być przede wszystkim podyktowany indywidualnymi potrzebami. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, jakie funkcje spełnia konkretne pomieszczenie, jak często go użytkujemy i ile mamy w nim dostępnego miejsca.
Nie można zapominać o walorach dekoracyjnych. Oświetlenie to jeden z głównym elementów decydujących o finalnym wystroju wnętrza i jego postrzeganiu. Należy zatem zastanowić się nad konstrukcją, rozmiarami, funkcjami dodatkowymi, np. możliwością zdalnego sterowania, ponadto kolorystyką czy zastosowanymi materiałami. Uwzględniając powyższe porady uda się znaleźć lampę, która idealnie spełni oczekiwania domowników.