Mała łazienka nie musi być problemem
Już od lat przeciętne mieszkanie deweloperskie, które kupują Polacy, liczy sobie około 50 mkw. Rynek wtórny cechuje się podobnym wynikiem. Łazienki w mieszkaniach o powierzchni 45 mkw. – 55 mkw., na pewno nie będą zbyt duże. Warto też pamiętać, że na rynku jest kupowanych wiele mniejszych mieszkań. Przykład stanowią kawalerki oraz małe M2 z wielkiej płyty, a także nowsze lokale o średnim i wysokim standardzie, które są sprzedawane jako tzw. mikroapartamenty. Nabywcy małych mieszkań nie muszą obawiać się kłopotów z urządzeniem łazienki, jeżeli będą postępowali zgodnie z kilkoma ważnymi radami. Postanowiliśmy je przedstawić.
Specjalna ceramika zaoszczędzi cenne miejsce
Doświadczenie uczy, że w praktyce nie ma zbyt małych łazienek. Są tylko takie, których właściciele nieefektywnie wykorzystują przestrzeń. Wanna zajmująca zbyt dużo miejsca, tradycyjny stojący sedes albo masywna szafka z umywalką. Właśnie takie rozwiązania sprawiają, że mała łazienka staje się bardzo zatłoczona. Opisywanej sytuacji można uniknąć, wybierając odpowiednią ceramikę łazienkową. Przykładem dobrych rozwiązań są następujące produkty z oferty firmy Massi:
- kompaktowa i podwieszana miska WC Decos Mini dostępna w wersji dla małych łazienek, która jest o 7 centymetrów krótsza
- minimalistyczna oraz głęboka umywalka nablatowa Malo, której średnica niewiele przekracza 40 centymetrów
- wygodna wanna do zabudowy KUGE, która dzięki swoim wymiarom (długość: 120 cm lub 130 cm) zmieści się w każdej łazience
Warto podkreślić, że produkty dostosowane do małych łazienek obecnie nie są już drogie. Zatem bez obaw o wydrenowanie kieszeni można poczuć się swobodnie w niewielkim łazienkowym wnętrzu.
Pralka może „zamieszkać” w meblu lub wnęce
Osoby zastanawiające się nad urządzeniem małej łazienki, dość często mają problem z pralką. Trudno sobie wyobrazić nawet malutkie mieszkanie bez takiego urządzenia. Niestety mała łazienka nie pozostawia zbyt wiele miejsca na jego ustawienie. Co więcej, „wyprowadzka” pralki do kuchni z różnych względów może nie wchodzić w rachubę. Na ten problem również znajdzie się recepta. Polega ona na zakupie pralki ładowanej od góry albo znalezieniu odpowiedniej niszy dla tradycyjnej pralki. Niekiedy okazuje się, że miejsce na pralkę można wygospodarować w meblach projektowanych do łazienki. Ciekawym pomysłem wydaje się na przykład pralka służąca za podparcie dla końca łazienkowego blatu.
Wszelkie schowki będą bardzo mile widziane
Wykorzystanie wolnej przestrzeni (np. wnęk) na schowki i półki jest kolejnym sposobem na dobre zagospodarowanie małej łazienki. Do łask obecnie wróciły pawlacze, które są pomysłowym wariantem spożytkowania miejsca pod sufitem. Inne ciekawe rozwiązania to np. szafki nad zabudową stelaża WC, szafki modułowe oraz systemy ścienno – drzwiowe. Ze stosowaniem tych wszystkich opcji nie należy oczywiście przesadzać, bo naszym priorytetem ma być maksymalnie duża powierzchnia, po której będzie można swobodnie się poruszać.
Skuteczny agent nieruchomości i kreatywny praktyk szybkiej sprzedaży. Związany z marką NieruchomosciSzybko.pl. Cały czas pracuje jako pośrednik na rynku wtórnym. Specjalizuje się we współpracy z klientami sprzedającymi nieruchomości i deweloperami. Dzięki autorskiemu Systemowi Skutecznej Sprzedaży Nieruchomości, uzyskuje ceny sprzedaży wyższe o 10% i sprzedaje o 30% szybciej.