Dom z drewna sposobem na oszczędność?
Artykuł przygotowany przez partnera.
Budowa własnego domu to bardzo duży wydatek. Samo załatwianie formalności zabiera bardzo dużo czasu i energii, a to dopiero początek. Materiały, sprzęt u wynajęcie ekipy ciągle drożeją. Z tego powodu dla wielu osób posiadanie własnego domu pozostaje w przestrzeni marzeń – jednak zdaniem Przemysława Balcewicza nie musi tak być. Jest on dyrektorem Eko-Architektury, wiodącego na rynku producenta domków z drewna. Zgodził się odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących tego typu budowli.
Jaka jest średnia cena wzniesienia drewnianego domku całorocznego?
Średnią cenę trudno jest określić. Każda różni się bowiem w zależności od metrażu, tego czy projekt jest z naszego katalogu, czy indywidualny i w końcu wszelkich szczegółów związanych z konstrukcją. Odpowiem więc może nieco naokoło, ale chcę trzymać się faktów. Co do zasady – drewniane domki całoroczne są kilkukrotnie tańsze w praktycznie każdym aspekcie, niż budynki z cegły posiadające ten sam metraż.
Ma to związek przede wszystkim z kosztem pozyskania materiału i jego obróbki. Drewno jest ogólnodostępne, stosunkowo lekkie i podatne na obróbkę. W związku z tym nie ma konieczności użycia dużej ilości ciężkiego, specjalistycznego sprzętu, a i transport jest znacznie prostszy.
Nie musimy również zatrudniać ekipy budowlanej, bowiem całą konstrukcję możemy wznieść nawet w pojedynkę. Jest to swoją drogą świetna zabawa – lubię porównywać cały proces do klocków LEGO w wersji dla dorosłych. No i oczywiście satysfakcja z wybudowania domu własnymi rękami jest niezwykła.
Czego potrzeba, żeby samodzielnie wybudować dom?
Jak wspomniałem – cały proces jest bardzo łatwy i zaskakująco szybki. Żeby być jednak szczegółowym, opiszę cały proces krok po kroku.
- Wszystko zaczyna się od kontaktu z Eko-Architekturą. Nasi klienci mogą wybrać projekt z katalogu, albo zasugerować do niego jakieś zmiany, albo przedstawić nam projekt indywidualny.
- Następnie wyceniamy realizację tego projektu – jeśli jest z katalogi, to nie musimy tego robić. Jednak przy zmianach lub indywidualnych projektach zachodzi taka konieczność.
- Gdy klient zaakceptuje ofertę, przystępujemy do realizacji – czyli produkcji elementów konstrukcyjnych. To jest w sumie dużo bardziej czasochłonne.
- Po skończonej produkcji oznaczamy elementy konstrukcyjne i rozpisujemy, gdzie powinny się znaleźć w szczegółowej instrukcji.
- We wskazanym terminie przywozimy wszystkie elementy konstrukcyjne na miejsce i wyładowujemy je.
- Klient, po otrzymaniu wszystkich materiałów może przystąpić do montażu. Ten – w zależności od rozmiarów konstrukcji – może potrwać do tygodnia w przypadku standardowych budowli. Nieco dłużej, jeśli mamy do czynienia z dużą, skomplikowaną konstrukcją.
- Po wzniesieniu drewnianych domków całorocznych należy je zaimpregnować i pomalować, aby zabezpieczyć je przed działaniem czynników zewnętrznych.
- Gdy to zrobimy, w zasadzie możemy się wprowadzać. Drewniane domki całoroczne nie wymagają bowiem dodatkowego wykończenia.
Co z kwestią użytkowania – jak drogie są drewniane domki całoroczne na co dzień?
Można na to pytanie odpowiedzieć bardzo krótko: w ogóle nie są drogie. Drewniane domki całoroczne posiadają bowiem naturalne właściwości izolacyjne, dzięki czemu świetnie radzą sobie z utrzymywaniem ciepła wewnątrz. Nie musimy więc wydawać na ogrzewanie tyle, ile ma to miejsce w przypadku standardowych budowli. Co do użytkowania – przebywanie w drewnianym budynku jest także zdrowsze, ze względu na samoistną regulację wilgotności, olejki eteryczne, czy nie osiadanie kurzu. Alergicy z pewnością się ucieszą.
Nasze domki drewniane są również we Francji:
Chalet PRO
187 route de la Féclaz, 73230 ST ALBAN LEYSSE
tel. 04 85 44 00 20
strona: https://chaletpro.fr/Produits/abris-de-jardin-et-pavillons