Smart House a nowoczesne ogrzewanie do domu
Ogrzewanie inteligentne – co to takiego?
Inteligentne ogrzewanie do domu pozwala na połączenie urządzeń grzewczych, a także innych sprzętów elektrycznych w jedną sieć za pośrednictwem domowego internetu.
W ten sposób kontroluje się bieżące warunki, włącza grzejniki lub ogrzewanie podłogowe albo reguluje parametry systemu za pośrednictwem jednego panelu albo urządzeń zdalnych (pilotów lub aplikacji).
Dzięki temu zwiększa się komfort korzystania z domowych wnętrz, w których zawsze utrzymują się optymalne warunki, co przekłada się na jakość życia oraz wysokość domowych rachunków.
Z czego składa się inteligentne ogrzewanie?
Systemy inteligentnego ogrzewania są nieco bardziej skomplikowane niż klasyczne rozwiązania z termostatem. W ich przypadku potrzebne są bowiem:
- urządzenia grzewcze,
- termostaty pokojowe,
- termostaty grzejnikowe,
- regulatory pogodowe.
Wybór elektrycznych urządzeń grzewczych to sprawa indywidualna. Przed podjęciem decyzji, należy wziąć pod uwagę szereg kwestii, jak moc grzewcza, prywatne upodobania, specyfika pomieszczenia. W jednych wnętrzach lepiej sprawdzają się grzejniki i termowentylatory. W innych natomiast warto wykorzystać elektryczne ogrzewanie podłogowe, np. z oferty Econovli.
Kluczowym elementem, pozwalającym na kontrolowanie warunków termicznych w pomieszczeniach, są oczywiście termostaty. W ramach systemów typu smart można spotkać dwa rodzaje urządzeń. Pierwszy z nich to termostaty pokojowe. Porównują one aktualną temperaturę w danej przestrzeni z ustawionymi wcześniej parametrami. Jeśli pojawiają się rozbieżności, termostaty regulują pracę systemu grzewczego. Nowoczesne termostaty posiadają dotykowe wyświetlacze, przy pomocy których da się łatwo regulować działanie domowego ogrzewania.
Oprócz klasycznych termostatów, systemy inteligentne potrzebują też termostatów grzejnikowych elektrycznych (z dostępem do WiFi). Takie głowice, umieszczone w każdym pomieszczeniu, usprawniają regulację warunków termicznych, a także ograniczają straty ciepła, dzięki wielu automatycznym funkcjom, jak choćby zamykanie zaworu grzewczego, gdy termostat wyczuje, że okna w pokoju są otwarte.
Dodatkowym elementem systemów smart ogrzewania są regulatory pogodowe. Ich zadaniem jest dostosowanie intensywności pracy urządzeń grzewczych do sytuacji na zewnątrz. Czujniki kontrolują warunki termiczne i gdy temperatura spada, przesyłają odpowiedni sygnał do instalacji grzewczej.
Smart ogrzewanie – najważniejsze zalety
Inteligentne ogrzewanie poprawia komfort funkcjonowania w domowych wnętrzach. Co na to wpływa? Podstawową zaletą takich urządzeń jest prostsza kontrola i regulacja warunków w każdej przestrzeni. Bez trudu da się ustawić pożądaną temperaturę niezależnie dla każdego pomieszczenia. Dzięki temu w łazience zawsze utrzymuje się 22-24 stopnie Celsjusza, w sypialni natomiast mamy 18-20 stopni. W pomieszczeniach gospodarczych da się ustawić jeszcze niższe wartości, by zmniejszyć niepotrzebne zużycie energii.
Wszystkie czynności związane z regulacją ogrzewania można realizować za pośrednictwem panelu dotykowego albo przy pomocy praktycznych rozwiązań mobilnych. Najwięcej opcji daje sterowanie ogrzewaniem przez aplikację na telefon. Dzięki niej da się regulować bieżące warunki w każdej części domu. Dodatkowo, oprogramowanie pozwala zapisywać harmonogramy grzewcze, by grzejniki włączały się o ściśle określonych porach. Tak szybko i sprawnie optymalizuje się ogrzewanie w domu.
Kompleksowa instalacja – nie tylko ogrzewanie do domu
Nowoczesne systemy inteligentnego ogrzewania potrafią jednak znacznie więcej, zwłaszcza gdy włączy się je w kompleksowe rozwiązania typu Smart House.
Wówczas udaje się jeszcze skuteczniej zmniejszać ewentualne straty ciepła. Gdy okna są otwarte, system automatycznie odcina ogrzewanie. Czujniki nieustannie kontrolują temperaturę na zewnątrz oraz w domowych wnętrzach, co przydaje się w okresie zimowym, a także w lecie.
W jaki sposób? Jeśli wyczują, że poziom nasłonecznienia w pomieszczeniu, a co za tym idzie temperatura, gwałtownie rosną, poinformują o tym centralny komputer. Wówczas automatycznie opuszczają się rolety, a później uruchamia klimatyzacja. Wszystko po to, by w domu zawsze panowała optymalna temperatura, gwarantująca pełen komfort cieplny dla użytkowników.
Nowoczesne ogrzewanie do domu – automatyzacja systemu grzewczego
Powoli automatyzacja wielu instalacji w domach staje się faktem. Technologie informatyczne w połączeniu z nowoczesnymi urządzeniami zwiększają funkcjonalność systemów grzewczych oraz sprawiają, że stają się one bezpieczniejsze i bardziej wydajne. W efekcie w takim domu żyje się zdecydowanie lepiej.