Oświetlenie LED sterowane muzyką
Artykuł przygotowany przez partnera.
Lampy LED pojawiają się niemal w każdym domu. Trudno się dziwić. Tego typu produkty wyróżniają się wysoką funkcjonalnością i praktycznością, a przy tym pozwalają na ograniczanie zużycia energii elektrycznej, przy zapewnieniu optymalnego poziomu oświetlenia i wygodnego sterowania wszystkimi lampami. Oprócz klasycznych produktów, jak lampy i żarówki LED oraz taśmy LED, wykorzystywanych jako oświetlenie główne, zadaniowe i dekoracyjne, w domach montuje się też mniej typowe rozwiązania. Jednym z nich jest oświetlenie LED sterowane muzyką.
Oświetlenie taśmami LED a dźwięki muzyki
Coraz częściej osoby prywatne decydują się na zdalne sterowanie domowym oświetleniem. Nowoczesne systemy typu smart umożliwiają regulowanie pracy lamp za pośrednictwem mobilnych aplikacji, komend głosowych. Chętnie stosuje się też automatyzację oświetlenia, dzięki wykorzystaniu praktycznych czujników, które uruchamiają lampy w odpowiednich momentach. Inteligentne oświetlenie tego rodzaju można znaleźć w sklepie Lampy.it.
Nie jest to jednak jedyna opcja. Dla miłośników muzyki stworzono bowiem ciekawe rozwiązanie, czyli możliwość modyfikowania oświetlenia we wnętrzach, zgodnie z rytmem słuchanej aktualnie muzyki. Do tego celu wykorzystuje się praktyczne taśmy LED, które migocą i zmieniają kolory zgodnie z dźwiękami dobiegającego z radia lub odtwarzacza muzycznego.
Z czego składa się oświetlenie LED sterowane muzyką?
Systemy oświetleniowe, które mają działać w rytmie muzyki, bynajmniej nie są bardzo skomplikowane. Do ich stworzenia wystarczą nowoczesne taśmy LED, połączone ze sterownikiem muzycznym. Jest to specjalne urządzenie, pozwalające na połączenie produktów oświetleniowych ze źródłami dźwięku.
Metoda działania sterownika jest zbliżona do innych urządzeń do sterowania oświetleniem, jak choćby sterowników ze ściemniaczem lub sterowników LED RGBW.
Jak dźwięk trafia do oświetlenia? Sterowniki umożliwiają połączenie sprzętów na dwa sposoby. Pierwszy z nich jest prostszy w montażu, daje jednak mniejszą czułość na zmiany w rytmie i tonie muzycznym. W tej opcji stosuje się proste sterownik z wbudowanym mikrofonem, który przechwytuje dźwięki i w oparciu o nie reguluje kolor i migotanie diod.
Innym rozwiązaniem są sterowniki z gniazdem AUX. Wymagają nieco więcej zachodu podczas przygotowywania całego systemu, pozwala jednak na uzyskanie większej czułości dźwięku, a co za tym idzie na ciekawsze efekty wizualne, budujące klimat w pomieszczeniu.
Taśmy cyfrowe LED – rozwiązanie dla wymagających
W standardowych systemach sterowania muzycznego oświetleniem LED kolor i natężenie światła zmieniają się w całej taśmie równocześnie. Istnieje jednak też inna opcja. Najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem, łączącym muzykę i oświetlenie, są cyfrowe taśmy LED RGB, połączone z cyfrowym sterownikiem.
W takim systemie cała taśma dzieli się na krótkie odcinki adresowe. Każdy z nich posiada swój własny numer identyfikacyjny. Sterownik cyfrowy może zatem nadawać sygnał dedykowany dla wybranego odcinka. W ten sposób uzyskuje się szczególnie dekoracyjne efekty świetlne, jak:
- skokowe zmiany barwy,
- płynięcie kolorowej fali światła.
Tak tworzy się dopracowane wizualnie rozwiązania o szczególnych walorach dekoracyjnych, dopasowane ściśle do odtwarzanej aktualnie muzyki.
Kiedy warto zdecydować się na oświetlenie sterowane muzyką?
Oświetlenie LED sterowane muzyką chętnie stosuje się w klubach i lokalach muzycznych, w których staje się ono nie lada atrakcją i sposobem na zbudowanie klimatu. Coraz chętniej jednak tego typu produkty trafiają też do domów prywatnych.
Gdzie je wykorzystać? Odpowiedź jest prosta. Powinny trafić do pomieszczeń, w których najczęściej słucha się muzyki. Zazwyczaj są to zatem salony lub sypialnie. W nich, przy pomocy taśmy LED połączonej z odpowiednim sterownikiem, da się stworzyć oryginalny nastrój, dopasowany do aktualnego nastroju użytkowników. Nowoczesne rozwiązania można łatwo podpiąć do systemu Smart House, by jeszcze bardziej ułatwić sobie kontrolowanie oświetlenia i warunków we wnętrzu. Takie rozwiązania podkreślają również wystrój wnętrz, np. wyposażonych w eleganckie meble z oferty iHome24.
Oświetlenie sterowane muzyką – rozwiązanie nie tylko do dyskoteki
Choć oświetlenie sterowane muzyką raczej nie stanie się w najbliższym czasie dominującym sposobem na zarządzanie oświetleniem w prywatnych domach, to jednak jest to ciekawe rozwiązanie o sporych walorach estetycznych, które stylowo dopełnia aranżację przestrzeni do wypoczynku i rekreacji.
Jeśli zatem często i chętnie słuchamy muzyki, warto zastanowić się nad wprowadzeniem dekoracyjnych taśm LED, które doświetlą każdą przestrzeń zawsze w rytmie dopasowanym do domowników.