Jakie dokumenty są potrzebne przy sprzedaży domu?
Artykuł sponsorowany
Planujesz sprzedaż domu? Już teraz sprawdź, jakie dokumenty są potrzebne przy tego rodzaju transakcji. Szczegóły znajdziesz w niniejszym artykule. Zapraszamy do zapoznania się z tematem!
- Sprzedaż domu – dokumenty, które są wymagane
- Do czego służy wypis z rejestru gruntów?
Chcesz sprzedać dom? Aby transakcja przebiegła szybko i sprawnie, koniecznie przygotuj potrzebne dokumenty zawczasu. Jakie właściwie dokumenty będą potrzebne? Odpowiadamy w dzisiejszym wpisie. Już teraz zapraszamy do lektury.
Sprzedaż domu – dokumenty, które są wymagane
Chcesz sprzedać dom? Koniecznie zadbaj o wszystkie formalności, aby mieć pewność, że cała transakcja przebiegnie szybko, sprawnie i bez żadnych problemów. Od tego należy zacząć, jeśli interesuje nas sprzedaż domu. Dokumenty, które są wymagane, to między innymi mapy ewidencyjne, wypis z rejestrów gruntów, podstawa nabycia czy zaświadczenie o braku osób zameldowanych – czy to na pobyt stały, czy czasowy.
Jakie dokumenty są wymagane? Między innymi podstawa nabycia nieruchomości, czyli informacja, w jaki sposób dom nabyliśmy. Może to być akt notarialny sprzedaży, poświadczenie dziedziczenia, jeśli nieruchomość otrzymałeś po zmarłej osobie lub prawomocne postanowienie spadkowe.
Jeśli zależy Ci na sprzedaży mieszkania z wyodrębnioną księgę wieczystą, musisz wskazać numer księgi wieczystej oraz dołączyć do dokumentów – na przykład – wypis aktu notarialnego. Księga wieczysta obejmuje informacje na temat sprzedawanej nieruchomości. To w niej zainteresowany znajdzie nie tylko metraż, ale także kondygnacje, dane właścicieli oraz ewentualne obciążenia, hipoteki czy inne ograniczenia prawne.
Czy sprzedający prowadzi działalność gospodarczą w domu, który planuje sprzedać? W takiej sytuacji potrzebny będzie wydruk CEIDG, informujący o wyrejestrowaniu firmy z konkretnego adresu.
Pamiętaj również o tym, że nabywca może poprosić Cię o dodatkowe dokumenty, które niekoniecznie są potrzebne do umowy notarialnej. Przygotuj między innymi pozwolenie na budowę, dziennik budowy, projekt budynku oraz instalacji.
Do czego służy wypis z rejestru gruntów?
Z mapy ewidencyjnej musi wynikać, że konkretna działka, na której stoi nasz dom, ma dostęp do publicznej drogi. Aby otrzymać tego rodzaju dokument, należy złożyć wniosek w Starostwie Powiatowym. Sam wypis z rejestrów gruntu wraz z wypisem z kartoteki budynków służy do tego, aby bezproblemowo móc dokonać odpowiednie wpisy do księgi wieczystej. Kartoteka zawiera między innymi informacje na temat budynków, które stoją na sprzedawanej działce. Dokument ten także można otrzymać ze Starostwa Powiatowego.
Pamiętaj o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli nie masz możliwości zdobyć takiego dokumentu, możesz zgłosić się także po opinię lub informację o danym terenie. Plan zagospodarowania przestrzennego powinna mieć jednostka terytorialna, natomiast opinię o terenie Urząd Miasta lub Gminy. Jeżeli ma miejsce spółdzielcze własnościowe prawo, to wówczas nieco inne dokumenty potrzebne będą. Przeznaczenie nieruchomości oraz zapisy wynikające z tytułu użytkowania wieczystego gruntu również może mieć znaczenie przy formie aktu notarialnego.