Mieszkania Śródmieście – za prestiż się płaci?
Warszawskie Śródmieście to dzielnica, która pod względem cen mieszkań jest „najdroższa” w całym kraju. Trudno się zatem dziwić, że wiele osób już na wstępie skreśla tę część miasta podczas poszukiwań „M”. Takie postępowanie nie zawsze jest słuszne, bo w niektórych częściach Śródmieścia ceny metrażu okazują się niewiele większe niż np. na terenie Mokotowa. Warto też pamiętać, że na Śródmieściu znajdziemy nie tylko lokale umiejscowione w starych kamienicach i nieco nowszych budynkach z czasów PRL-u. Ta centralna część miasta jest bowiem miejscem aktywności deweloperów. Postanowiliśmy sprawdzić, ile nowych „M” na terenie Śródmieścia budują tacy komercyjni inwestorzy. Przedstawiamy również mapę z cenami śródmiejskich mieszkań i wyjaśniamy, jak można łatwiej sprzedać lokal w tej części miasta.
Na Śródmieściu wciąż jest miejsce na nowe inwestycje
Skala nowych inwestycji mieszkaniowych na terenie Śródmieścia wydaje się ograniczana przez dwa czynniki. Pierwszym z nich jest oczywiście wysoki koszt zakupu działek, który później przekłada się na duże ceny 1 mkw. lokali mieszkalnych. Warto również pamiętać, że sama dostępność gruntów pod zabudowę na terenie stołecznego Śródmieścia również pozostawia wiele do życzenia. Mimo wspomnianych utrudnień, na terenie centralnej dzielnicy Warszawy prawie co roku powstają nowe mieszkania. Liczba takich „M” wybudowanych przez deweloperów w ostatnich latach zmieniała się następująco:
- 2013 r. – 502 mieszkania
- 2014 r. – 242 mieszkania
- 2015 r. – 154 mieszkania
- 2016 r. – 0 mieszkań
- 2017 r. – 467 mieszkań
- 2018 r. – 117 mieszkań
- 2019 r. – 82 mieszkania
W nawiązaniu do powyższych wyników warto pamiętać, że nie każdy deweloper budujący na terenie dzielnicy Śródmieście realizuje swoją inwestycje od podstaw. Dość często zdarzają się również kapitalne remonty oraz przebudowy zaniedbanych kamienic.
Nieco taniej jest między innymi w okolicach Muranowa
W przypadku dzielnicy Śródmieście, dość trudno będzie kupić mieszkanie za czterocyfrową kwotę w przeliczeniu na 1 mkw. Tym niemniej, widoczne jest także dość duże zróżnicowanie stawek notowanych na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Poniższa mapa dotycząca 2018 r. prezentuje zróżnicowanie cenowe śródmiejskiego rynku wtórnego. Można przypuszczać, że od tamtego czasu sytuacja nie uległa dużej zmianie i najdroższe wciąż są lokale położone blisko ulicy Książęcej, Podwale i Miodowej. Poniższa mapa potwierdza, że nieco tańszych mieszkań trzeba szukać na południowo-wschodnich oraz północno-zachodnich krańcach opisywanej dzielnicy (na terenie Muranowa i Ujazdowa).
Sprzedaż mieszkań z dzielnicy Śródmieście ze względu na cenę oraz specyfikę takich nieruchomości wymaga pomocy specjalisty. Można się bowiem spodziewać, że osoby zainteresowane lokum będą wybredne i zamożne. Właśnie dlatego popyt na dobrych agentów ze Śródmieścia od lat jest spory. Dowód stanowi popularność w wyszukiwarce Google następujących fraz: najlepszy agent nieruchomości Śródmieście (1 270 000 wyników), najlepsza agencja nieruchomości Śródmieście (299 000 wyników), najlepsze biuro nieruchomości Śródmieście (15 000 000 wyników) oraz szybka sprzedaż mieszkania Śródmieście (15 000 000 wyników).
Osoby wpisujące do wyszukiwarki Google te frazy, mogą znaleźć informacje na temat mojej agencji NieruchomosciSzybko.pl, która ma swoją siedzibę w prestiżowej części dzielnicy Śródmieście. Podczas mojej pracy jako agenta miałem już do czynienia z wieloma prestiżowymi nieruchomościami. Właśnie dlatego osoby posiadające drogie mieszkanie z Warszawy, mogą mi bez obaw powierzyć jego sprzedaż i promocję (związaną np. z home-stagingiem oraz dniami otwartymi). Chciałbym podkreślić, że doskonałe referencje widoczne w Google wystawiły mi również osoby posiadające na sprzedaż drogie mieszkania ze Śródmieścia (zobacz wiarygodne oceny mojej agencji NieruchomosciSzybko.pl).