Używane warszawskie mieszkania są tańsze?
Uśrednione dane GUS -u z całej Polski wskazują, że używany metraż jest znacząco tańszy od nowego. Taka ogólna zależność nie występuje w każdej części naszego kraju. Na terenie dwóch największych polskich metropolii (Warszawy oraz Krakowa) już od dawna można dostrzec tylko niewielkie różnice pomiędzy średnią ceną 1 mkw. nowych i używanych mieszkań. Warto dowiedzieć się, jak te różnice wyglądają po serii podwyżek na warszawskim rynku pierwotnym. Wspomniane podwyżki skłaniają coraz więcej osób do zainteresowania się ofertą używanych mieszkań z Warszawy. Postanowiliśmy sprawdzić, ile kosztują używane warszawskie mieszkania.
Cenowe różnice na korzyść używanych „M” są nieduże
O sytuacji cenowej na terenie Warszawy oraz innych głównych rynków mieszkaniowych, regularnie informuje nas Narodowy Bank Polski. Poniższa tabela bazująca na danych NBP, przedstawia zmiany średniej transakcyjnej ceny 1 mkw., jaką osiągają nowe i używane warszawskie mieszkania. Zestawienie obejmujące okres od I kw. 2014 r. do I kw. 2019 r. pokazuje, że koszty zakupu używanych mieszkań podążały za wzrostami dotyczącymi cen nowych warszawskich lokali. Przez ostatnie pięć lat, kwartalna różnica pomiędzy przeciętnymi cenami 1 mkw. na rynku pierwotnym oraz wtórnym nigdy nie przekraczała 5,5%. Używane warszawskie mieszkania na ogół były tańsze. Sygnalizują to dodatnie wyniki w czwartym wierszu poniższej tabeli. Warto jednak podkreślić, że od II kw. 2017 r. do III kw. 2018 r. to używane warszawskie mieszkania były nieco droższe. Oczywiście trzeba brać pod uwagę fakt, że Narodowy Bank Polski w ramach swoich analiz cenowych nie bada całego warszawskiego rynku mieszkań. Dlatego możliwy jest pewien margines błędu.
W ramach porównań cenowych, warto uwzględniać także różnicę jakościową między nowym i używanym zasobem mieszkaniowym. Lokale z rynku wtórnego ogólnie rzecz biorąc są mniej nowoczesne i bardziej energochłonne, co oznacza wyższe koszty ogrzewania. Używane mieszkania często cechują się jednak bardzo dobrą lokalizacją i rozbudowaną infrastrukturą. Taka uwaga dotyczy również warszawskiego rynku mieszkaniowego.
Ostatnio nowe stołeczne mieszkania drożeją szybciej …
W nawiązaniu do danych z poniższej tabeli, ciekawa wydaje się również inna kwestia dotycząca cen, jakie osiągają warszawskie lokale. Chodzi o porównanie wzrostu średnich transakcyjnych cen nowego i używanego metrażu z Warszawy przez 1 rok, 2 lata, 3 lata, 4 lata oraz 5 lat. Takie porównanie bazujące na danych NBP wygląda następująco:
- 1 rok (I kw. 2018 r./I kw. 2019 r.) – wzrost o 10% (nowe mieszkania) / wzrost o 4% (używane mieszkania)
- 2 lata (I kw. 2017 r./I kw. 2019 r.) – wzrost o 16% (nowe mieszkania) / wzrost o 13% (używane mieszkania)
- 3 lata (I kw. 2016 r./I kw. 2019 r.) – wzrost o 15% (nowe mieszkania) / wzrost o 13% (używane mieszkania)
- 4 lata (I kw. 2015 r./I kw. 2019 r.) – wzrost o 18% (nowe mieszkania) / wzrost o 14% (używane mieszkania)
- 5 lat (I kw. 2014 r./I kw. 2019 r.) – wzrost o 20% (nowe mieszkania) / wzrost o 17% (używane mieszkania)
Powyższe wyniki potwierdzają, że w ujęciu długookresowym używane warszawskie mieszkania drożały prawie tak samo szybko, jak nowe „M” od deweloperów. Ciekawa rozbieżność jest natomiast widoczna w perspektywie jednego roku (I kw. 2018 r. – I kw. 2019 r.). Może ona wynikać z kilku przyczyn. Niewykluczone, że na warszawskim rynku wtórnym szybciej dało znać o sobie zniechęcenie potencjalnych nabywców mieszkań szybkimi wzrostami cen. Nie można wykluczać także wpływu innego czynnika. Mowa o pojawieniu się na stołecznym rynku pierwotnym większej liczby ekskluzywnych mieszkań, które zawyżają średnią cenę 1 mkw. Takie wytłumaczenie również jest prawdopodobne, ponieważ warszawscy deweloperzy widząc popyt na droższe lokale z segmentu premium, zaczęli rozbudowywać ich ofertę.
Skuteczny agent nieruchomości i kreatywny praktyk szybkiej sprzedaży. Związany z marką NieruchomosciSzybko.pl. Dodatkowo przez cały czas pracuje jako pośrednik na rynku wtórnym. Poza tym specjalizuje się we współpracy z klientami sprzedającymi nieruchomości i deweloperami. Dzięki autorskiemu Systemowi Skutecznej Sprzedaży Nieruchomości, uzyskuje ceny sprzedaży wyższe o 10% i sprzedaje o 30% szybciej.